Jdi na obsah Jdi na menu
 


ÚVOD DO IRC
Úvod do IRC pro uživatele Windows
8. října 2000.

S tímto IRC úvodem se pokusíme vysvětlit IRC lidem používajícím Windows. Počítá s tím, že jste připojeni k Internetu a máte nějaké zkušenosti s používáním síťových programů. Tento soubor je o samotném IRC. Nebudem se zde zabývat detaily instalace nebo nastavení programů pro IRC, ale jestli jste již instalovali a používáte programy typu WS-FTP, Netscape, Eudora, WS-Archie, Mosaic, WinVN, FreeAgent nebo podobné programy, nebudete mít žádné potíže s instalací a používáním IRC programu (klientu). Mnoho IRC programů, hlavně nejoblíbenější a nejlepší, jsou distribuovány s vynikajícími soubory nápovědy při nastavování a instalaci. Některé velmi dobré Často kladené otázky jsou k dispozici, ale většinou jsou napsány pro IRC klienty pro platformu UNIX. Tento soubor je speciálně pro Windowsové klienty. Doufáme, že si oblíbíte IRC!

(1) Co je to IRC?

IRC znamená "Internet Relay Chat" neboli povídání přes internet. Napsal jej Jarkko Oikarinen v roce 1988. Začalo ve Finsku, ale zakrátko se rozšířilo ve více než 60-ti zemích světa. IRC je multiuživatelský chatovací systém, kde lidé mluví v kanálech (místnosti, virtuální místa, často s určitým tématem hovoru) buď ve skupině nebo soukromě. Není žádné omezení počtu účastníků diskuze ani počtu kanálů na IRC. (Přečtěte si více o začátcích IRC na http://www.mirc.co.uk/help/jarkko.txt a jarkko2.txt)

(2) Jak IRC funguje?

Jako uživatel spustíte klient , program který vás připojí k serveru v IRC síti. Všechny servery jsou propojené a předávají zprávy od uživatele k uživateli přes IRC síť. Jeden server může být připojen k několika ostatním serverům a k stovkám klientů. Existuje několik velkých a malých IRC sítí. Největší, nazývaná EFnet(Eris Free net) má více než 45000 uživatelů v libovolnou denní dobu.

(3) Co dělá klient? Jaký je účel serveru?

IRC klient čte v příkazech a textu a zpracovává je. Poté je filtruje a provádí dané akce a pokud je třeba posílá je na IRC server. IRC server poskytuje služby mnoha ostatním klientům. Server uchovává informace o kanálech, o lidech na IRC a další informace a také samozřejmě zajišťuje posílání zpráv ostatním uživatelům. IRC Síť je skupina serverů, které jsou vzájemně propojeny.

(4) Jak se dostanu na IRC?

Nejprve se ujistěte, zda máte nainstalovaný IRC klient ve svém systému. Pokud ne, zeptejte se svého správce systému, zda jej nainstaluje. Pokud máte vlastní počítač s přístupem na internet, musíte si klient sehnat a nainstalovat sami. (nebojte, je to snadné!)

(5) Kde mohu najít IRC klient?

Oblíbenými IRC klienty jsou : mIRC, Virc a Pirch. IRC klient můžete stáhnout z anonymního ftp z několika adres (použijte nejbližší k vám). Pokud neumíte s FTP, zeptejte se svého poskytovatele internetu nebo správce sítě. Také můžete na FTP s vaším www prohlížečem! FTP adresy:

ftp://ftp.undernet.org/pub/irc/clients/windows/
ftp://papa.indstate.edu/winsock-l/

Možná je jednodušší navštívit svým www prohlížečem některé archívy s programy pro internet. Navštivte nějakou z následujících adres a hledejte 'IRC'. Pak si vyberte a stáhněte hledaný IRC klient.
Tucows        http://www.tucows.com/
CWSApps    http://cws.internet.com/32irc.html
CNet        http://download.com/
FileFarm    http://www.filefarm.com/

Také můžete navštívit domovské stránky jednotlivých IRC klientů k jejich stažení:
mIRC        http://www.mirc.cz/
mIRC        http://www.mirc.co.uk/index.html

PIRCH98    http://www.pirchat.com/
Visual IRC '97 (Virc'97)        http://www.megalith.co.uk/virc/
OrbitIRC    http://www.orbitirc.com/
TurboIRC    http://members.xoom.com/TurboIRC/
LeafChat    http://www.leafdigital.com/Software/leafChat/
Fahrenheit Carrera    http://www.sofasitters.com/

Ostatní IRC programy, které můžete zkusit;
wsIRC        (The website of the mother of IRC died)
IRC Gold    http://users.erols.com/smerchant/index.html
XiRCON    http://www.xircon.com/
Internet Tele Cafe    http://www.telecafe.com/telecafe/

Masquerade    http://www.hijinx.com.au/

Všechny hlavní FTP mají adresář /windows/irc/ , kde se můžete podívat po IRC programech. Když stáhnete, nainstalujete a spustíte IRC program je jednoduché zeptat se a získat (!) to nejlepší na IRC! Jděte do nějakého z help kanálů a zeptejte se, který je nejlepší IRC program.

(6) Co ještě potřebuji před instalací IRC klientu?

Kromě běžících Windows potřebujete ještě správně nainstalovaný WINSOCK. Pokud používáte FTP, E-mail, News nebo jiné Internetové programy ve Windows, máte winsock nainstalovaný správně. Pokud nepracuje dobře, musíte nějaký nainstalovat.

(7) Jak nainstaluji stažený klient?

Mnoho programů se na internetu přenáší v komprimované podobě. Lepší programy jsou v samorozbalovacích .exe souborech, které se sami nainstalují. mIRC je jedním z těchto programů s 'automatickou' instalací. Jen spusťte stažený soubor a je to!
Někdy musíte nejdříve rozzipovat soubor a pak pustit program v něm. Výborný rozzipovávač je na http://www.winzip.com/.  Když archív rozzipujete, je hlavní instalace IRC klientu neboli spuštění nastavovacího programu nebo jen umístění souborů do zvláštního adresáře a poté spuštění. Po instalaci je potřeba uvést několik osobních údajů než se připojíte k IRC serveru. Pro podrobné informace si přečtěte soubory nápovědy (.hlp soubory nebo readme.txt). Některé IRC klienty, jako třeba mIRC, mají své často kladené otázky pro podrobnou nápovědu. Přečtení často kladených otázek vám velmi doporučujeme!

(8) Co mám vyplnit v menu nastavení klientu?

Když poprvé spustíte svůj IRC klient, musíte vyplnit několik údajů o sobě jako třeba vaší internetovou adresu, IRC server atd. Klient má také sekci, kde určíte Port, Heslo, Skutečné jméno, Emailovou adresu, Přezdívku(y), IP adresu a Lokál Host jméno. Tyto možnosti jsou většinou v Soubor/Nastavení/. Nebuďte zaskočeni množstvím nabízených možností mnoha klientů; stačí vyplnit tyto základní věci a bude fungovat.

(9) K jakému serveru se mám připojit?

Většinou je nejlepší zkusit se připojit k geograficky nejbližšímu serveru, ale nemusí to být vždy nejlepší. Lokální (blízké) servery normálně pracují rychle a nabízejí neomezený přístup. Můžete se vždy zeptat po adresách blízkých serverů, když se připojíte na IRC.

(10) Jaké číslo portu mám použít k připojení na IRC?

Hlavním používaným portem je 6667. Některé, ale ne všechny servery využívají jiné porty (většinou v rozsahu 6665-6670). Pokud si nejste jisti, použijte port 6667 (Dalnet používá port 7000). Číslo portu je vlastně vstup na server. Pokud zadáte špatný vstup (port), server neporozumí vašemu požadavku a odpojí vás.

(11) Potřebuji heslo pro připojení na IRC?

Normálně není potřeba heslo k používání IRC serveru. Mnoho serverů umožňuje anonymní přístup. Pokud nemáte heslo pro IRC server, nechte toto políčko prázdné. Pokud jste dotázáni na jméno nebo heslo a nevíte, co napsat, zkuste se raději připojit k jinému serveru. 

(12) Musím zadat své skutečné jméno?

Ne, nemusíte psát své skutečné jméno. Nicméně jednoduše vyplnit bez smyslu vám nezařídí anonymitu. IRC nemá za cíl schovávat vás před přáteli nebo nepřáteli. Mějte toto na paměti, když se chcete chovat nenormálně. Skrýt "skutečné jméno" je dobrým způsobem jak se maskovat před otravy ;o) ale PC které používáte se dá vždy vystopovat, takže nikdy není zaručena skutečná anonymita.

(13) Musím vyplnit svou emailovou adresu v nastavení?

Pokud máte nějakou E-mailovou adresu, vyplňte její políčko také, abyste mohli být k zastižení přes email. Pokud email ještě nemáte, prostě napište své jméno.

(14) Co je to přezdívka?

Na IRC se s ostatnímy poznáte podle přezdívek. Můžete si vybrat libovolnou, do 9 znaků dlouhou. Nepoužívejte mezery a české znaky v přezdívce. Je také velmi časté najít člověka se stejnou přezdívkou a může vám být proto nabídnuto ať si svou přezdívku změníte aby si vás nikdo nemohl splést. Pouze v některých IRC sítích mohou být přezdívky vlastněny.

(15) Co je to moje IP adresa?

Vaše IP adresa je adresa vašeho PC v Internetu. Skládá se ze čtyř čísel nebo je stejná jako IP jméno. Někteří poskytovatelé nabízí statickou IP adresu nebo přiřadí jinou, pokaždé když se připojíte (dynamická IP). S dynamickou IP se přesvědčte, zda má váš klient nastaveno automatické hledání vaší IP adresy a Lokál host při každém připojování na IRC. 

(16) Co je moje Lokál Host jméno?

Lokál Host jméno je vaše jméno, nebo to, které vám přiřadil poskytovatel. Může to být jedno slovo, nebo jméno podobné vaší IP adrese. 

(17) Zkusil jsem se připojit k serveru a obdržel jsem hlášení "Připojení odmítnuto," "Připojení vypršelo" nebo "Neznámý host".

Především vždy vyzkoušejte některé jiné Servery, pokud se nemůžete dostat na svůj oblíbený. Server, jeho počítač nebo cesta k němu může mít závadu nebo být vypnutý. Pokud používáte nové jméno serveru, přesvědčte se, zda server daného jména opravdu existuje. Pokud server existuje, můžete raději zkusit numerickou adresu (např. 131.174.124.9 pro irc.sci.kun.nl). To vyřeší problémy pokud je váš DNS dole, pomalý, nerozumí jménu, nebo jej neumí přeložit do číselné adresy.

(18) Když se připojuji, obdržím chybové hlášení "Nedostatek uživatelských parametrů"?

Chyba "Nedostatek uživatelských parametrů" se objeví, když se připojujete k serveru a nemáte vyplněné Lokál Host jméno nebo je vyplněno špatně. Podívejte se do nastavení v menu. Také se podívejte, zda máte správně vyplněnou emailovou adresu.

(19) Jak vyřeším problém "Nejste zaregistrováni"? 

Toto je zpráva ze serveru a nemá nic společného se zaregistrováním nebo placením za váš IRC klient. Pokud obdržíte tuto zprávu, nebo pokud jste velmi rychle odpojeni, vaše Lokál Host jméno nebo IP adresa mohou být špatné nebo nevyplněné. Podívejte se do nastavení vašeho klientu. Snadným způsobem k vyřešení špatné IP adresy je nastavení "Při připojení vždy použij IP adresu a Lokál Host" na zapnuté a restartovat klient. Pokud to nepomůže, pokoušíte se zřejmě připojit k NEveřejnému serveru. Pro ujištění zkuste jiný server.

(20) Jsem odpojen při připojování.... Co znamená "*** Ghosts nejsou povoleni na IRC."? Co znamená "*** Nejste vítán na tomto serveru."?

"Ghosts nejsou povoleni na IRC" znamená, že máte zakázán přístup na daný server. Nemůže vám být zakázán přístup na IRC. Zákaz přístupu může být jen na server (zákaz přístupu na jeden server neznamená, že máte automaticky zákaz i jinde). Když máte zákaz, nemůžete používat daný server. Případně máte jen omezený přístup na IRC. Zákazy mají tři formy:

- Máte zakázán přístup speciálně vy. Pouze vy jste za toto odpovědní (pokud používáte sdílený účet nebo dynamické IP adresování, zřejmě se to neprojeví). Odpovědnost není na vás a nic se vám nestane.
- Váš počítač má zakázán přístup. To se občas může stát přehmatem. Zkuste jiný počítač v síti pokud máte a zkuste použít daný IRC server.
- Vaše doména má zakázán přístup (kde "doména" je "škola", "firma", "stát" nebo "poskytovatel"). Tohle skoro jistě není vaše chyba. Šance na zrušení banu jsou mizivé. Zkuste jiný server.

Nejčastější odpovědí je "zkuste jiný server", ale pokud vám to nestačí, zkuste napsat irc administrátorovi (napište /admin jméno_serveru). Buďte zdvořilí při vysvětlování vašeho problému.

(21) Jsem odpojen při připojování.... Co znamená "Uzavírání Linky (Žádná další připojení)"?

Mnoho serverů může připojit jen maximální množství IRC uživatelů. To je důvod, proč vám někdy odmítnou přístup a uzavřou vám linku při připojování. Protože servery rezervují připojení pro lokální uživatele, můžete být často odmítnut, když jste daleko od serveru, ke kterému se zkoušíte připojit. Nová vylepšení IRC protokolu (nazývaná Bounce-line) zařídí možnost, aby vás server automaticky poslal na server, který není přetížen anebo je vám více blíže k zefektivnění vašeho připojení.

(22) Co je to K-lined? Proč se nemůžu připojit k některým IRC serverům? Proč mě některé servery odpojují?

Některé servery omezují přístup jen na lokální uživatele a proto nemusí vždy akceptovat připojení od vás. Špatné chování vaše nebo vašich přátel, uživatelů vaší domény nebo státu může také vést k zákazu používání různých serverů. Ve všech případech při připojování obdržíte hlášení podobné následujícímu:


--- Připojuji k (irc.network.net)
Local host: cheops (131.69.136.12)
Catch22 You are banned from this server
Closing Link: Catch22  [ student.uni.nl ] (K-lined)
--- Odpojen

Odpojení se zprávou "No authorization" znamená podobný důvod. Server nemůže umožnit přístup vašemu počítači. Administrátor serveru si může vybrat, jaké domény se mohou připojovat k serveru přes "I-lines" (nazývané invitation lines). Mnoho serverů připojí jen lokální uživatele, proto zkuste server vám bližší. 

(23) Může firewall nebo Proxy blokovat IRC?

Ano, to je velmi pravděpodobné.... Jediné mIRC má v tuto chvíli podporu SOCKS firewallu. Žádné další IRC klienty neumí pracovat s firewallem. Potřebujete IRC klient s podporou SOCKS, abyste mohli přes firewall. Zjistěte si u svého poskytovatele, zda jste za firewallem a pokud ano, používejte mIRC k přístupu na IRC.

Pokud víme, je naprosto nemožné používat IRC, kdryž jste za proxy. Zatím mebylo vyvinuto žádné proxy rozhraní pro IRC.

(24) OK, nainstaloval jsem klient a jsem připojen k serveru, ale mám omezený přístup.

Servery vás někdy mohou připojit s omezeným přístupem (uživatelský mód +r) pokud jste daleko od serveru nebo někdo z vaší domény (přečtěte 20) má zákaz. Pokud máte omezený přístup, nemůžete být operátorem kanálu, nemůžete měnit módy a přezdívku, ale chatovat můžete normálně! Přečtěte si více na http://www.funet.fi/~irc/server/restricted.html. Jediný způsob mít neomezený přístup je nalezení bližšího serveru. Omezení nemají nic společného s používaným IRC klientem nebo s placením (nebo ne) za shareware IRC klienty jako třeba mIRC.

(25) OK, nainstaloval jsem klient a jsem připojen k serveru, co teď?

Všechny IRC příkazy začínají znakem "/", a mnoho je jednoslovných. Napsáním /help obdržíte nápovědu. Příkazem /names se vám zobrazí seznam všech přezdívek, příkazem /list seznam kanálů, atd.  Výstup /list je většinou něco jako tohle:


#hack        21    We are your worst nightmare !
#Nippon    53    Speak Japanese here please ?
#nicole        3
#hottub        76    Come in for a friendly chat.
#mirc        27    mIRC Homepage http://www-2.nijenrode.nl/software/mirc/
#irchelp        17    Ask all your IRC questions here.

(Poznámka: Existují tisíce kanálů, toto je jen malý příklad.) V tomto příkladě je "hack" jméno kanálu a "#" je značka. Následuje počet lidí v kanále a případně i téma kanálu. Všechny kanály začínají znakem # nebo &.

(26) Co je to vlastně kanál?

Kanál je 'místo' na IRC, kde probíhá skupinová konverzace. Lidé mohou přijít do stejného kanálu a vidět ostatní. Záleží na tématu, denní hodině a může být kanál VELMI nacpaný. Kanály mohou být plné chaosu nebo tiché. Mohou být pro každého, nebo také jen soukromé a pouze pro přátele. Ve velkých IRC sítích (EFnet) je více než 10000 kanálů, v malých sítích je méně.  Kanály na IRC jsou dynamické, to znamená, že každý může založit nový kanál a zruší se pokud jej opustí poslední osoba. Když jste připojeni k IRC serveru, napište /list pro seznam existujících kanálů. Jména kanálů začínají znakem # nebo &. Kanály s # jsou dostupné globálně a s & jen lokálně pro pro uživatele lokálního IRC serveru. V tuto chvíli se kanály s & nebudeme zabývat. Když chcete mluvit v kanále, měl by být označen # nebo &. Také musíte používat jméno včetně těchto znaků k příchodu do kanálu, odchodu, nastavování jeho parametrů atd. (podívejte se níže) 

(27) Rozhodl jsem se pro pěkný kanál. Jak do něj přijdu? Co mám psát, když jsem tam? A jak můžu z kanálu odejít?

Pro příchod do kanálu, napište /join #jménokanálu. Zkuste "/join #irchelp" nebo "/join #mirc" pro začátek...  To je ono! Když jste v kanále, uvidíte jak si lidé povídají. Vypadá to podobně jako tohle:


{ Avalon }    AUUG is on at the same time as LISA this year and is cheaper.
{ Barron }    backhaul those DS3s to Virginia ;)
{ Barron }    buy a farm
{ FlashPYR }    so is .us going to start charging $50/domain, too?
{ Barron }    or something
{ Tolim }    oops

Upozorňujeme, že můžete někdy přijít do kanálu *uprostřed* probíhající konverzace. Pokud kanál neznáte, doporučujeme minutu nebo dvě počkat a sledovat o čem je řeč.Třeba i název kanálu (například #Twilight_Zone) nemusí mít mic společného s tématem hovoru v tomto kanále (#Twilight_Zone *není* diskuze o TV šou "Twilight Zone"). Takže když přijdete třeba do kanálu #baseball, nebuďte zaskočeni, že konverzace je o kuželkách nebo dokonce rokenrolu! Abyste i vy mluvili, prostě pište! A když máte napsáno co chcete říct, prostě stiskněte klávesu [Enter]. Můžete začít čímkoliv, třeba "nazdar!".  Nemusíte psát <přezdívka> nazdar!  protože IRC vloží <přezdívka> před každou vaši zprávu. V okně kanálu, které se zobrazí když přijdete do kanálu uvidíte napravo abecední seznam lidí, kteří jsou v kanále. Někteří z nich mají @ před svou přezdívkou, což znamená, že jsou operátoři kanálu. Operátor kanálu je ten, kdo má kontrolu nad určitým kanálem. Operátor kanálu rovněž rozhoduje, zda bude kontrolu sdílet s dalšími operátory nebo ne. Člověk, který založí kanál obdrží automaticky operátorská práva. V liště okna kanálu vidíte název kanálu a případně jeho téma. Když chcete z kanálu odejít, jen napište /part #jménokanálu.

(28) Ok, jaké jsou tedy základní příkazy?

S mnoha windows IRC klienty jsou dodávány soubory nápovědy. Neváhejte vyzkoušet příkaz /help.

POZNÁMKA :  VŠECHNY IRC PŘÍKAZY ZAČÍNAJÍ ZNAKEM "/". 

Zpětné lomítko je výchozí příkazový znak. Příkazy na IRC se mohou psát velkými i malými písmeny a mohou se zkracovat na svá první písmena. Cokoliv co nezačíná "/" se počítá jako zpráva a bude poslána do daného kanálu nebo osobě s níž chatujete v soukromém okně (viz. níže). 

HELP        zobrazí hlavní nápovědu nebo nápovědu k danému příkazu.
LIST        vypíše seznam všech kanálů.
JOIN        k příchodu do kanálu
PART        k odchodu z kanálu (stejné jako LEAVE)
QUIT        ukončí IRC (stejné jako BYE a EXIT)
NICK        změní vaši přezdívku
AWAY        zanechá zprávu, že jste pryč nebo nedáváte pozor
WHOIS    zobrazí informace o komkoliv
INVITE    pošle pozvání jinému uživateli
KICK        vykopne někoho z kanálu

TOPIC        změní téma kanálu
ME            napíše něco o vás do kanálu nebo do QUERY

/HELP [   příkaz ]    Zobrazí hlavní nápovědu nebo nápovědu k danému příkazu.

/LIST  [ [  { flagy } ] { maska kanálu } ]    Vypíše všechny kanály.

V seznamu kanálů uvidíte všechny kanály (viz. níže), mimo tajných, s počtem jejich uživatelů a s tématem. Zobrazený seznam může být dlouhý, proto jej můžete omezit použitím falgů. Takže "/LIST -MIN n" například nezobrazí kanály s méně než 'n' uživateli ve výpisu.

/JOIN  { #kanál }   Přijdete do zvoleného kanálu.

Když přijdete do kanálu, obdržíte užitečné detaily o něm: seznam uživatelů mluvících v něm, nastavení kanálu a téma...  Příchod do kanálu neznamená, že musíte odejít z předchozího; můžete být v kolika kanálech chcete nebo kolik dovolí vaše připojení nebo IRC server.

/JOIN #windows
--- Nyní jsi ve #windows

/PART  [   #kanál ]    Odejdete z kanálu. (stejné jako LEAVE)

/PART #windows
--- Odešel jsi z #windows

/QUIT  [   důvod ]    Opustíte IRC. (Také BYE a EXIT.)

Pokud napíšete důvod, zobrazí se ostatním lidem ve vašich kanálech.

/QUIT Čas obědvat!

/NICK  { přezdívka }   Změní vaši přezdívku na jakou chcete.

Všichni kdo chtějí s vámi mluvit vidí toto jméno. Přezdívky jsou omezeny na max. 9 znaků. Pokud vaše zvolená přezdívka je shodná s někým jiným na IRC, musíte si ji změnit na jinou. Duplikování přezdívek není povoleno; to je zabezpečeno IRC servery. Při různých poruchách sítě mohou dočasně existovat dvě stejné přezdívky, ale jak jsou nalezeny, obě budou zabity (odpojeny z IRC); zabití kolizí přezdívek.

/NICK Guru
--- Newbie je nyní znám jako Guru

/AWAY  [   odchozí zpráva ]    Nastaví, že jste pryč a důvod.

Nastaví zprávu vysvětlující proč zrovna nedáváte pozor na IRC. Když vá někdo pošle MSG nebo provede WHOIS na vás, automaticky uvidí jakou zprávu máte nastavenu. Použití AWAY bez parametrů pak znamená, že již nejste pryč.

/AWAY Jdu si pro šálek kávy.
--- Nyní máš nastaveno, že jsi pryč

/AWAY
--- Již nemáš nastaveno, že jsi pryč

/WHOIS  { přezdívka }   Zobrazí informace o komkoliv.

/WHOIS Guru
--- Guru je master@some.network.net (Nuclear free)
--- v kanálech: @#Windows @#Windows95 #mIRC
--- na serveru irc.server.net (The best server)
--- Guru je pryč (snídaně)

/WHOIS Newbie
--- Newbie: Žádná přezdívka

/INVITE  { přezdívka }   { #kanál }   Pozve jiného uživatele do kanálu kde se nacházíte.

Pokud chcete aby váš přítel přišel do vašeho kanálu, můžete jej pozvat. Obdrží pak zprávu jako třeba ---Guru tě pozývá do #kanál. To je potřeba, je-li kanál 'Jen na pozvání'.

/INVITE Friend #windows
--- Pozývám Friend do #windows

Pokud obdržíte POZÝVACÍ zprávu, můžete napsat "/JOIN  { #kanál } ".

/KICK  { #kanáll }   { přezdívka }   Vykopne daného uživatele z kanálu.

Vidíte, pokud je možno někoho do kanálu pozvat, je i možnost VYKOPNOUT někoho z kanálu. Například když se někdo chová nepřátelsky nebo flooduje (zaplavuje) kanál hloupostmi, může být vykázán pryč. Tento příkaz mohou používat jen 'operátoři kanálu'.

/KICK #windows Lamer
--- Lamer byl vykopnut z kanálu #windows a udělal to Guru

/TOPIC  { #kanál }   { téma pro kanál }  Změní téma kanálu.

Kanály mají témata, která říkají o čem jde zrovna řeč. Můžete toto téma změnit v kanále příkazem TOPIC.

/TOPIC #windows Pojďme diskutovat o Linuxu
--- Guru změnil téma na "Pojďme diskutovat o Linuxu"

/ME  { popis akce }   Řekne ostatním lidem co právě děláte.

Když chcete poslat popis co právě děláte nebo jak se máte nebo co si myslíte, použijte tento příkaz v kanále nebo soukromém okně.

/ME plácl Newbie po zádech.
- Guru plácl Newbie po zádech.

Stejného výsledku dosáhnete určitou přezdívkou nebo kanálem s použitím:

/DESCRIBE  { přezdívka|#kanál }   { popis akce } 

(29) Ok, jsem připraven pro několik základních příkazů.

MSG            pošle soukromou zprávu
QUERY        spustí soukromou konverzaci
NOTICE        pošle soukromé oznámení
NOTIFY        informuje o příchodu nebo odchodu lidí z IRC
IGNORE        odebere výstup od určitého člověka

/MSG  { přezdívka|kanál }   { text }     Pošle (soukromou) zprávu danému uživateli nebo do kanálu.

Kromě chatování v IRC kanálech můžete také vést soukromé rozhovory s ostatními lidmi na IRC. V mnoha klientech je to řešeno dalšími okny. Příkaz /MSG můžete použít k poslání zprávy jen pro někoho. Když vám někdo pošle zprávu nebo někdo odpovídá na vaši, otevře se okno a ikona vás informuje, že s vámi někdo chce mluvit.

/MSG Kreet Tohle je zpráva jen pro tebe.
-Kreet- Tohle je zpráva jen pro tebe.

Na Kreetově obrazovce se otevře okno s vaší zprávou: "Tohle je zpráva jen pro tebe."

Pokud nemůžete čekat na odpověď, můžete použít příkaz query k otevření soukromého konverzačního okna.

/QUERY  { přezdívka }   [   text ]    Začne soukromou konverzaci s  { přezdívka }  a otevře nové okno.

Tento příkaz se liší od MSG jen tím, že se používá k započetí soukromé konverzace. Text se normálně pošle vašemu kolegovi jako MSG ale ještě se otevře soukromé okno 'k vašemu kolegovi' na vaší obrazovce a pak píšete přímo v něm.

/NOTICE  { přezdívka|#kanál }   { text }   Pošle soukromé oznámení určitému uživateli  { přezdívka } nebo do  { #kanál } .

Příkaz NOTICE je jiný způsob poslání zpráv ostatním lidem. Ale narozdíl od MSG, NOTICE nikdy neotevže soukromé okno 'k' jinému uživateli. Je vidět jako oznámení. Doporučuje se pro roboty a ostatní automaty na IRC (oproti zpávám) k posílání imformací lidem. Nikdy nemůžete automaticky (dálkové příkazy, události) poslat zprávu jako reakci na oznámení zaslané vám.

/NOTIFY  [   přezdívka|on|off ]     Přepíná oznamovací funkci nebo přidává nebo odebírá uživatele  { přezdívka }  v Seznamu oznámení.

Když si začnete povídat s lidmi na IRC, můžete si zadat některé přezdívky do vašeho Seznamu oznámení, abyste byli informováni, když se tito lidé připojí nebo odpojí z IRC.

"/NOTIFY hershey johno" přidí Hershey a Johno do Seznamu oznámení
--- Přidán hershey do Seznamu oznámení
--- Přidán johno do Seznamu oznámení

/NOTIFY zobrazí všechny vaše přátele na IRC
--- Kreet je na IRC
--- hershey je na IRC
--- johno není na IRC
--- goat je na IRC

/IGNORE  [   přezdívka|user@host ]    Ignoruje všechny kontakty od určitého uživatele.

Může přijít den, kdy nechcete (nikdy?) vidět nebo poslouchat určitého člověka na vaší obrazovce. Toho lze dosáhnout použitím příkazu ignore. Když člověk flooduje (zaplavuje) kanál nesmyslným textem nebo vás nějak jinak otravuje, zapněte si ignorování této osoby. Ignorování se nejlépe nastaví přezdívkou nebo user@host formátem. Můžete použít i zkratky s *.

/IGNORE looser
--- Přidán looser do Seznamu ignorování

/IGNORE
--- Ignore je ZAP
--- Ignoruji: -.-@-.unicomp.net -!-ap@159.148.109.88 -!-fishy@-.interaccess.com looser

/IGNORE looser
--- Odebrán looser ze Seznamu ignorování

(30) Jakým jazykem můžu mluvit? Jak se mám chovat na IRC?

Nejrozšířenějším a nejpoužívanějším jazykem na IRC je Angličtina. Avšak IRC používá mnoho dalších zemí. Pokud chcete mluvit jinak než anglicky, (např. s přáteli) založte vlastní kanál příhodného jména a tématu. Jinak když přijdete do nějakého kanálu, podívejte se na téma zda nejsou nějaké jazyková omezení. V neomezeném kanálu prosím mluvte řečí, které budou ostatní rozumět.
Nemusíte každého osobně v kanále zdravit. Většinou jedno "Nazdar!" nebo něco podobného postačí. Také nečekejte odpověď na váš pozdrav od každého. V kanále s 20 lidmi by to znamenalo plnou obrazovku pozdravů. Nedává smysl zdravit každého, abyste neurazily zbytek lidí v kanále. Pokud musíte říci ahoj někomu známému, udělejte to soukromou zprávou. Stejně tak při rozloučení. Také upozorňujeme, že použití skriptů k automatickému pozdravení nebo rozloučení s lidmi je velmi špatná etiketa.Nikdo nechce přijímat automatické pozdravy. Nejsou pouze automatické, ale zatímco vy si myslíte, že jste zdvořilí, ukazujete jak jste vlastně neupřímní. Když někdo chce být automaticky pozdraven při příchodu do kanálu bude se zdravit sám.Pamatujte si , že lidé na IRC si dělají názor na vás jen z vašich činů, toho co píšete a komentujete, takže nejdříve myslete a pak pište. Pokud používáte útočná slova budou se na vás mračit. Nedělejte "smetiště" (posílání velkého množství nepotřebných informací) z kanálu nebo uživatele. To se raději nechte vykopnout z kanálu nebo odpojit z IRC. Dělání "smetí" zatěžuje síť, přerušuje spojení kvůli přetěžování serveru velkým provozem. Ostatní zakázané činnosti jsou:

- Otravovat jiné uživatele.  Otravování je nepříjemné chování k ostatním uživatelům
- Otravovat kanál neustálým pípáním. (Mnoho klientů neumí pípat)
- Jakékoliv chování snižující funkčnost IRC jako CHAT-média.

(31) Co je to operátor kanálu? Co je to IRC operátor?

Operátor kanálu (ChanOp nebo Op) je kdokoliv s "@" před svou přezdívkou v seznamu přezdívek kanálu, nebo s "@" před jménem kanálu při /whois nebo /uwho přkazech. Operátoři kanálu jsou 'správci' daného kanálu. To znamená, že vás mohou vykopnout z kanálu z jakéhokoliv důvodu. Pokud se vám to nelíbí, založte si vlastní kanál a staňte se také operátorem kanálu. IRC operátor (IRCop) je někdo, kdo spravuje server nebo část IRC sítě. Nemůže opravit problémy v kanále. Nemůže ani nikoho vykopnout z kanálu na vaši žádost. Také nemůže /kill (odpojení uživatele z IRC serveru dočasně) někoho kvůli vaší případné žádosti ani se míchat do práv operátora kanálu. IRCopové mají na práci důležitější věci než se míchat do afér v kanále.

(32) Jak vytvořím nový kanál?

Kanál se automaticky vytvoří když do něj přijde první člověk. Když přijdete do kanálu a jste v něm sami, právě jste vytvořili tento kanál. Kanály na IRC jsou dynamické, to znamená, že kdokoliv může založit nový kanál a ke zrušení kanálu dojde, když z něj odejde poslední člověk. 

(33) Jaké jsou dobré kanály k vyzkoušení IRC?

Nejznámější kanály #holland, #funfactory, #unix, #warez, #42, #friendly, #chat a #riskybus jsou většinou vždy plné lidí. Zkuste přijít také a uvidíte! Kromě těchto kanálů také existují kanály specializované na pomoc ostatním uživatelům. Například #help, #windows, #winsock, #irchelp, #ircnewbies a #mirc.

K získání seznamu všech dostupných kanálů včetně jmen a témat, napište /list. K prohlédnutí nejaktivnějších kanálů napište /list -min 20 což zobrazí kanály s 20 a více uživateli. Toto můžete použít i pro menší čísla. Když přijdete do kanálu, může tam být ticho, což může být způsobeno právě vaším příchodem nebo že lidé v tomto kanále právě dělají něco jiného nebo si povídají soukromě.

(34) Někdo používá mou přezdívku, to se může?

V začátcích sítě EFnet, NickServ registroval přezdívky. V menších sítích nějaké registrace stále jsou (viz. níže). Je důležité porozumět, že ne vždy je dostatek přezdívek k vlastnictví přezdívky. Když vám někdo vezme přezdívku když nejste na IRC, můžete jej požádat o navrácení, ale nemůžete ji *vyžadovat* nebo také obtěžovat IRC Operátory /kill kvůli vlastnictví přezdívky.

(35) Někdo používá můj kanál, to se může dělat?

Je možno aby existovaly miliony jmen kanálů a tak když je někdo ve vašem kanále, jděte do jiného. Můžete použít /msg a říci dotyčnému ať váš kanál opustí, ale *nutit* jej nemůžete. V některých IRC sítích můžete zaregistrovat kanál a spravovat je službou Chanserv. Tato služba zařídí úplnou kontrolu nad kanálem. IRC Operátoři nemohou /kill ostatní IRC uživatele kvůli obnovení vlastnictví vašeho kanálu.

(36) Pomoc! Někdo mě vykopl/zabanoval v kanále. Komu si mám stěžovat?

Odpovědí na tuto otázku je operátor daného kanálu. Díky tomu že kanály jsou dynamické, operátoři kanálu nemusí mít *důvod* k vykopnutí vás. To záleží na dění v kanále. Stěžování si IRC Operátorům nebo systémovým administrátorům o vykopnutí nebo zabanování v kanále je velmi dětinské a nikam to nepovede. IRC operátoři se nezajímají o pravidla v jednotlivých kanálech - to je práce operátorů kanálu. Správná IRC netiketa je nechávat IRC otázky uvnitř IRC, protože systémový administrátoři mají málo času zabývat se IRC otázkami a raději vypnou, než by se později zabývali s narostlými problémy z tohoto. Když vás někdo zabanuje nebo vykopne z kanálu, můžete si založit vlastní kanál Představte si kanály jako domy. Majitel domu může nabídnout spoluvlastnictví někomu a může preventivně zabránit komukoliv ve vstupu do domu. Ve svém vlastním domě *vy* určujete pravidla. :-) Založte si vlastní kanál a tam budete pánem.

(37) V mém kanálu nejsou žádní operátoři, co teď?

Operátoři kanálu jsou vlastníci daného kanálu. Mějte toto na paměti, když dáváte operátora dalším lidem. Nedávejte operátora *každému*. Může totiž dojít k hromadnému vykopávání nebo jiným nepřístojnostem od neznámého operátora a opuštění kanálu bez operátorů. Vždy se ujistěte, že operátora má dostatečný počet lidí tak, aby nedošlo ke stavu kdy by byl kanál bez operátorů. Když v kanále nemáte žádného operátora, máte jedinou možnost.Řekněte všem, aby odešli a znovu přišli do kanálu. To je dobrý způsob, jak získat zpět operátora kanálu. Tento způsob nefunguje ve velkých kanálech nebo s boty z různých důvodů. V síti Dalnet ChanServ umožňuje uživatelům zaregistrovat a mít absolutní kontrolu nad kanálem, jako třeba kdo bude operátorem a kdo bude mít další možnosti. Ostatní módy kanálu jsou volitelně spravované tímto botem kromě banů.

(38) Co je to "bot"?

"Bot" je zkráceně "Robot". Normálně se jedná o skript běžící v klientu nebo samotný program (perl, C, a někdy další různé jazyky). Boti nejsou normálně na IRC potřeba. Boti jsou určeni hlavně k "ochraně" kanálu před takeovery (převzetími). Je důležité vědět, že mnoho IRC serverů (hlavně v USA) banuje VŠECHNY boty. Někteří IRCopové banují domény, když pustíte bota na jejich serveru. (Podívejte se na část o K-lined). Na IRC najdete mnoho lidí, kteří mají/nemají rádi boty. Někteří boti dobře pracují jako file nebo info servery. Někteří dokonce baví různými legracemi a hrami. Tito boti jsou užiteční. Ale existují i boti, kteří ruší kanály, otravují lidi a někdy dělají nepořádek. Tito boti nejsou v IRC komunitě oblíbeni.Z těchto důvodů vám doporučujeme, abyste -nikdy- -nikdy- nepřijímali kód bota, .ini-soubory nebo neznámé příkazy od někoho  a jejich spouštění bez znalosti co vlastně dělají. Slepá důvěra je snadná past na nováčky. Když chcete -mít- vlastního bota, nejdříve se naučte programovat. Pro Windows existuje bot Eggdrop, což je analogický bot z Linuxu.

(39) Co byl NickServ?  Bude NickServ ještě někdy?

Na EFnetu NickServ byla registrační služba pro přezdívky v Německu. Byl to bot, který hlídal, aby registrovanou přezdívku používal jen její majitel. NickServ byl vypnut na podzim roku 1994. Je lepší, když NickServ neběží. Avšak přezdívky jsou vlastněny v mnoha IRC sítích. V IRC síti Dalnet je NickServ stále aktivní. Také Undernet a IRCnet nemá služby registrace přezdívek.

V mnoha nových sítích, jak třeba Dalnet, je stále aktivní nějaká podoba NickServ.  NickServ Dalnetu umožňuje uživatelům efektivně "vlastnit" přezdívky. Tato verze služeb je mnohem výkonnější než předchůdce na EFnetu a jeho kapacita umožňuje /kill kohokoliv, kdo se bude snažit používat něčí registrovanou přezdívku. Proto není moudré jednoduše toto ignorovat :-) Podrobnosti jak registrovat přezdívky jsou dostupné na mnoha www stránkách sítí. Není možné vysvětlovat zde všechny podrobnosti.

Nezapomeňte, že pravidlem je, že přezdívky nejsou na IRC vlastněny, především ve velkých starých sítích.

(40) Co je to Chanserv?

V mnoha IRC sítích můžete registrovat svůj kanál nějakou službou, většinou nazývanou Chanserv. Když 'vlastníte' kanál, můžete mít 'Op' kdykoliv chcete anebo dát operátora jiným. Ostatní módy kanálu jako témata, klíče anebo 'voice' jsou volitelně spravované těmito boty, s vyjímkou banů. Podrobnosti jak registrovat kanál jsou dostupné na mnoha www stránkách sítí.

(41) Pomoc! Byl jsem odpojen po příkazu LIST.

BOHUŽEL, protože data jsou proměnná, než jsou posláná k vám příkazem /LIST musí se nejdříve zapsat do vyrovnávací paměti(bufferu) serveru.  Často se stává, že dojde k přeplnění bufferu serveru ('reached maxsendq'), pak vás server právě odpojí.  Tento mechanismus je pro odpojení lidí, kteří generují mnoho znaků za sekundu než ostatní 'normální' uživatel v normální konverzaci.  Je to ochranný mechanismus, ale server neumí poznat jestli váš datový tok je kvůli příkazu /list a pak vás právě odpojí. Některé hlavní IRC sítě pomáhají v řešení tohoto problému tím, že NEPOSÍLAJÍ v seznamu kanálů i kanály pouze s jedním uživatelem. Je důležité vysvětlit, co se děje pokud zadáte příkaz /list.  Server generuje seznam všech kanálů (okolo 8000 na Efnetu) a rychle jej posílá vám. Můžete nastavit mIRC aby zobrazovalo pouze kanály s minimálním a maximálním počtem uživatelů. Také pokud zadáte #řetězec, mIRC vypíše jen kanály obsahující tento řetězec v názvu kanálu. BOHUŽEL problém nelze vždy vyřešit tímto způsobem!!  Server VŽDY posílá seznam kanálů a mIRC (stejně jako ostatní klienty) zařídí filtrování.  Takže procházení částečným seznamem kanálů jako předcházení možnému odpojení nemusí být ŽÁDNÝ rozdíl. Zkuste použít jiný server, někdy to pomáhá.

(42) Když zkusím /whois na sebe a ostatní uživatele, všiml jsem si, že se v závorkách objevuje mé skutečné jméno. Nechci to! U ostatních lidí se to také nezobrazuje. Jak to změním?

V nastavení vašeho IRC klientu jednoduše napište falešné místo skutečného jména.

(43) Co je to netsplit? Proč někteří přicházejí a opouštějí IRC?
Co znamená, když vidím: ***Přezdívka opustil IRC (*.bu.edu eff.org)?

Netsplity jsou (bohužel) běžnou součástí života IRC. Horní zpráva znamená, že Přezdívka, která byla v kanále s vámi, byla na jiném serveru než vy a tento server je ve splitu (odpojil se) s částí sítě ve které jste. 

A  --------------  B ---- C
|                        |
D                      E

Zde je příklad malé IRC sítě, kde A, B, C, D a E jsou servery. Řekněme, že vy jste na serveru D, a server A splitnul (se odpojil) od serveru B. V tomto případě uvidíte, jak všichni uživatelé na serverech B, C a E, "opouštějí IRC". Ve velkých IRC sítích a plných kanálech můžete vidět velký počet lidí 'opouštějících IRC'. Když se A a B opět propojí, uvidíte, že lidé ze serverů B, C a E "přicházejí" do kanálu, kde jste vy.
Upozorňujem, že netsplity záleží na pohledu uživatele. Po netsplitu se vás mohou příchozí lidé zeptat, kde jste byli -- protože z jejich pohledu *vy* jste splitnul. Jedinou věcí co můžete udělat během netsplitu je čekat na spojení sítě. Změna serveru během netsplitu je špatný nápad, protože může dojít ke kolizi vaší přezdívky. "Split" je často způsoben poruchami sítě. Také může bý např. kvůli poruše počítače, na němž běží IRC server, nebo když je zahlcen připojeními ve velkých sítích, nebo když IRC operátor nastavuje spojení mezi dvěma servery k dosažení lepšího routování (server - server propojení).

(44) Co je to zabití kolizí přezdívek?

Po netsplitu se začne propojovat síť a na obou stranách spojující se sítě jsou "killnuti" lidé se stejnými přezdívkami. To se stává často s oblíbenými přezdívkami. Tento jev se nazývá kolize přezdívek. Když je detekována kolize přezdívek, oba lidé jsou odpojeni (zabiti) ze svých IRC serverů. Kolize přezdívek může být způsobena i lidmi, kteří otravují ostatní nebo zkouší takeover jejich kanálu. Toto chování je velmi nežádoucí a vede k K-line!

(45) Co je to Server-op?  ***irc.server.net nastavil mód: +ooo Přezdívka1 Přezdívka2 Přezdívka3

Po netsplitu, během propojování sítě, servery na obou stranách splitu zkouší aktualizovat všechny chybějící informace. Nové uživatele, jejich přezdívky, kanály a mnoho nastavení kanálů je vyměněno. Servery na obou stranách se také přesvědčí, zda ve všech kanálech jsou stejní operátoři. Tomuto procesu se říká server-opování. Server-opy vypadají takto :

---irc.server.net nastavil mód: +ooo Přezdívka1 Přezdívka2 Přezdívka3

Server-opy jsou známé tím, že je využívají hackeři kanálů. Ti mohou využít netsplity k nastavení sebe jako operátora v kanálu na jedné straně splitu a v okamžiku propojení sítě de-opovat právoplatné operátory. Síť Undernet má vylepšený server-server protokol, který předchází server-op kvůli desynchronizaci kanálů a případným kolizím přezdívek.

(46) Co je to Ident server? Proč nejsem identifikován?

Ident server je normálně spravován Unixovým serverem vašeho poskytovatele sítě. Tato část namesereveru garantuje vaši Identitu. Bohužel mnoho windowsových počítačů nemá správně zazálohováu ident stužbu, občas musíte spustit svůj vlastní ident server. Několik windowssovských ident serverů existuje, avšak některé IRC klienty mají přímo vestavěný ident server. Příkladem jsou WSIRC a mIRC. IRC servery mohou provést Ident požadavek vašemu Ident serveru a pak obdržet standartní odezvu. Stále více IRC serverů požaduje vaši identifikaci a odpojí vás, pokud se neidentifikujete! Můžete si zkontrolovat, zda jste správně identifikováni příkazem /whois na sebe. První řádka v odpovědi NESMÍ obsahovat ~ (tildu) před vaším uživatelským id. Pokud máte ~ před ním, zkuste aktivovat Ident server vestavěný ve vašem IRC klientu nebo použijte jiný Ident server a restartujte váš IRC klient a zkuste zda to pomůže.

(47) Co jsou to módy kanálu a uživatelské módy?

Kanály mohou mít dodatečné vlastnosti, které se nastavují pomocí příkazu MODE. K pochopení si vezměme příklad kdy osoba založí kanál tím, že do něj přijde. Stane se Operátorem kanálu (chanop nebo 'op'). Může pak nastavit vlastnosti kanálu a když chce, dát operátory i dalším lidem. Příkaz, který umožňuje operátorům kanálu měnit módy kanálu a uživatelům kanálu měnit jejich osobní je :

/MODE  { kanál|přezdívka }   [    { +|- }  { módy }   [    { parametry }  ]   ]  

Znaménko + nebo - určuje, zda mód je přidán nebo smazán. 

Kanály mohou být moderované, tajné, soukromý, s omezeným počtem uživatelů, anonymní, jen na pozvání, zamknuté klíčem, s omezeným tématem,  se seznamem zabanovaných uživatelů...

/mode  { kanál }  +b  { přezdívka|adresa }  zabanuje někoho podle přezdívky nebo hostmasky (nick!account@host)
/mode  { kanál }  +i    kanál je jen na pozvání
/mode  { kanál }  +k  { klíč }  kanál je zamčený  { klíč } , musíte znát správný klíč

/mode  { kanál }  +l  { počet }  kanál je omezený s maximálně  { počet }  uživatelů v kanále
/mode  { kanál }  +m    kanál je moderovaný, pouze operátoři kanálu a ostatní s 'voice' mohou mluvit
/mode  { kanál }  +n    externí /MSG do kanálu nejsou povoleny
/mode  { kanál }  +p    kanál je soukromý
/mode  { kanál }  +s    kanál je tajný
/mode  { kanál }  +t    omezené téma, jen operátoři kanálu jej mohou měnit

/mode  { kanál }  +o  { přezdívka }  nastaví { přezdívka }  operátorem kanálu

/mode  { kanál }  +v  { přezdívka }  dá  { přezdívka }  voice (hlas) 

Příkaz MODE také umožňuje měnit vaše osobní parametry, váš "uživatelský mód". Podívejte se na váš uživatelský mód příkazem "/MODE vaše přezdívka".  Poznámka: mód +i může být výchozí na některých serverech kvůli soukromí uživatelů. To není problém, každý uživatel si může nastavit svůj mód z výchozího nastavení serveru.

/mode  { vaše přezdívka }  +r    nastaví vám omezený přístup. Nemůžete měnit na -r !!

/mode  { vaše přezdívka }  +i    učiní vás neviditelné pro každého kdo nezná vaši přezdívku
/mode  { vaše přezdívka }  +o    nastaví vás jako IRC-Operátora, mohou nastavovat jen IRC-opové s OPER
/mode  { vaše přezdívka }  +s    budete dostávat oznámení serveru
/mode  { vaše přezdívka }  +w    budete dostávat wallopy; zprávy pro IRC-Opy

(48) Co je těmito módy kanálu a uživatele myšleno?

Kanál má výchozí nastavení jako VEŘEJNÝ. Kdokoliv může posílat oznámení do takového kanálu, vidět jeho uživatele a přijít konverzovat. V seznamu kanálů můžete vidět témata veřejných kanálů. Když je někdo ve veřejném kanále, může být snadno nalezen ostatními uživateli když nemá osobní mód nastaven na neviditelný (viz. níže).

Do kanálů JEN NA POZVÁNÍ můžete přijít jen když jste pozváni nějakým z operátorů daného kanálu.

SOUKROMÉ kanály jsou normálně v seznamu kanálů. Lidé vás v soukromém kanále mohou vidět, ale nikdy nenajdou v -jakém- soukromém kanále jste, dokud neprojdou všechny. S příkazem /names se vaše přezdívka nezobrazí, ale s /who jméno kanálu jen dokud se neschováte nastavením svého uživatelského módu na 'neviditelný'.

TAJNÉ kanály se nezobrazují v seznamu kanálů a nemůžete zjistit téma, dokud do kanálu nepřijdete. Pokud jste v tajném kanále, někdo kdo není ve stejném kanále nemůže vidět kde jste vy a vůbec nezáleží na vašem uživatelském módu. Vaše jméno se neobjeví v seznamu lidí na IRC, pokud jste jen v tajných kanálech. 

Váš uživatelský mód můžete nastavit jako NEVIDITELNÝ, což znamená že vás ostatní lidé na IRC nebudou moci najít, když neznají přesně vaši přezdívku. Žádné hledání příkazem /who na vaši IP Adresu nebo skutečné jméno nezobrazí vaši přezdívku ani žádné informace ostatním.

Když máte omezený přístup, nemůžete získat práva normálního operátora kanálů (nemůžete používat /mode, /kick, ..atd.) a nemůžete si měnit přezdívku (/nick). Ale chatovat můžete normálně.

(49) Jaký server mi doporučujete použít?

Zkuste server nejblíže vám.  Bývá pravidlem, že servery geograficky bližší jsou i rychlejší, ale nemusí to být vždy pravda.  Pokud nevíte, zeptejte se svých kolegů, jaký server používají. Čím větší je vzdálenost k serveru, tím větší je šance, že vás server odmítne nebo poskytne jen omezený přístup.

(50) V ostatních často kladených otázkách o IRC je mnoho a často úplně odlišných příkazů a vysvětlovaných problémů, jakto?

Tento IRC ÚVOD je promítnutím situací typického uživatele Windowsového IRC klientu. Toto omezení eliminuje mnoho věcí uživatele IRC klientu v systému UNIX. V tomto souboru nenajdete informace o UNIX příkazu "set" (set NOVICE off, set SCROLL_LINES 2) nebo podobných příkazech, které nepotřebujte ve Windows. Jsme přesvědčeni, že vás nemusíme zatěžovat ' vt100 kompatibilními terminály', 'Jak scrollovat použitím speciálních kláves' a 'UID PID PPID'. Také všechny reference k .ircrc a podobným souborům byly vypuštěny nebo nahrazeny jejich Windowsovými ekvivalenty. 

(51) Kde mohu získat další informace?

IRC RFC
Internet Relay Chat (IRC) Protokol je vysvětlen a definován v RFC 1459, který napsal programátor IRC J. Oikarinen a D. Reed. Tento RFC je dostupný na FTP na

ftp://cs-ftp.bu.edu/irc/support/rfc1459.txt
ftp://ftp.tohoku.ac.jp/pub/doc/RFC/rfc1459.txt

IRC Primer
Dobrý, jednoduchý a základní úvod do IRC je v IRC Primer od Nicolas Pioch. Stáhněte si jej z FTP na

ftp://cs-ftp.bu.edu/irc/support/IRCprimer1.1.txt
http://mistral.enst.fr/~pioch/IRC/hints.html

IRC Často kladené otázky
Často kladené otázky o IRC od Helen Trillian Rose poskytují výborné informace o mnoha možnostech IRC. Tyto věci jsou dostupné na FTP na

cs-ftp.bu.edu:/irc/support/alt-irc-faq
ftp.kei.com:/pub/irc/alt-irc-faq
http://www.kei.com/irc.html

Undernet Často kladené otázky
Často kladené otázky Undernetu o IRC obsahují 2 části. První verzi napsal Paul Grant a poslední verze Mandar M. Mirashi. Poslední verze vždy najdete na :

ftp://ftp.undernet.org/undernet/docs/

URL na Webovovou verzi těchto často kladených otázek je:

http://www2.undernet.org:8080/~cs93jtl/underfaq/
http://www.cis.ohio-state.edu/hypertext/faq/usenet/irc/undernet-faq/part1/faq.html
http://www.cis.ohio-state.edu/hypertext/faq/usenet/irc/undernet-faq/part2/faq.html

WWW
Na Webu se dá snadno najít mnoho dalších informací. Zkuste vyhledávače jako Seznam, Yahoo, Altavista nebo Webcrawler k nalezení tun informací !! 

http://www2.undernet.org:8080/~cs93jtl/IRC.html
http://www.yahoo.com/Computers_and_Internet/Internet/Chatting/IRC/
http://uptown.turnpike.net/L/Larry14/irc.html

Také můžete navštívit www stránky ostatních IRC klientů pro získání více informací : 
mIRC        http://www.mirc.cz/
mIRC        http://www.mirc.co.uk/index.html
mIRC        http://www.nip.nl/mirc/index.html
mIRC        http://www.geocities.com/~mirc/index.html
Virc            http://www.megalith.co.uk/virc/
pirch        http://www.pirchat.com/

Usenet
Diskuzní skupiny alt.irc.* poskytují mnoho informací jak pro nováčky tak i pro zkušené uživatele IRC. Velmi vám doporučujeme!

Knihy o IRC a mIRC.
Dobrá sada knih o IRC a IRC klientech jako mIRC, Virc a Pirch je na hlavních stránkách mIRC na http://www.mirc.co.uk/books.html

IRC
Na IRC můžete najít několik kanálů zaměřených na pomoc s jednoduchými nebo více či méně složitými problémy. Můžete zkusit #irchelp, #ircnewbies, #new2irc, #newbies a #wasteland. Také mnoho oblíbených windowsových IRC klientů má své vlastní IRC kanály. Zkuste #mirc, #virc nebo #pirch. Prosím mějte na paměti, že uživatelé kanálu nejsou za pomoc placeni, jsou tam dobrovolně.

(52) Poděkování!

Jsme si vědomi toho, že mnoho informací v tomto souboru se již dá nalézt ve stejné nebo podobné formě na několika ostatních často kladených otázkách týkajících se IRC. Zkusili jsme zkombinovat to nejlepší ze světa, bez všech UNIXových referencí a přidat Windowsové problémy a otázky. Myslíme, že se to povedlo. Všechny informace obsažené v tomto souboru jsou založeny na práci a času mnoha lidí zodpovídáním otázek v Usenetu alt.irc diskuzních skupinách a již existujích často kladených otázek týkajících se IRC. Speciálně chceme poděkovat Helen Trillian Rose, Nicolas Pioch a Mandar M. Mirashi za čas a práci věnovanou IRC! Ovšemže jsme odpovědní za všechny opomenutí a chyby v tomto souboru, ale nikdo není neomylný.... 

Tjerk Vonck.
tjerk@mirc.com

Dušan Hokův
dusan@mirc.cz

Ps. Netvrdím, že mám copyright na tento soubor, protože je kompilován z několika zdrojů na webu a něco z mojí inspirace (transpirace ?). Části ostatních soubourů jsou použity se souhlasem autorů. Uvítám poděkování za tuto kompilaci, když toto použijete v rozpoznatelné formě na nějakých www stránkách, v softwarových balících nebo jinde.